Rzeka Zielawa, spływ kajakowy 2022. Opis szlaku z Dokudowa do Woskrzenic.

Termin: 27.02.2022

Odległość: 13 km

Krótki ujściowy odcinek rzeki Zielawa, z miejscowości Dokudów do Woskrzenic nosi blizny po regulowaniu. Koryto jest proste, niekiedy sztucznie się załamując.

Z tego względu spływy na takiej rzece warto odbyć w zimowych miesiącach lub ostatecznie na początku wiosny (marzec). W okresie, kiedy poziom wody jest na tyle wysoki, żeby w czasie spływu widoczna była okolica. W późniejszym terminie woda opada i spływa się w rynnie, z której niestety nic nie widać.

Na trasie spływu brak przeszkód. Rzeka na tym odcinku jest spławana. Zaczynając od mostu w Dokudowie w czasie spływu mija się jeden most drogowy w Ortelu Książęcym. Zaraz za nim znajduje się śluza, która przy niskich stanach wody może być zamknięta. W czasie spływu zimowego była uchylona a rzeka przepływała gładko bez stopnia wodnego.

Wkrótce po niej mijamy most kolejowy, relacji Biała Podlaska-Terespol, oraz przepływamy pod dwoma drewnianymi mostami, z których jeden aktualnie jest wyłączony z użytkowania, ponieważ rzeka podmyła jeden z filarów.

Ostatni fragment spływu osobiście uważam za najlepszy i najdzikszy odcinek tej rzeki. To właśnie w tym miejscu tokują nieprzerwanie żurawie a łanie przeprawiają się przez rzekę (zdjęcie w nagłówku).

Po około kilometrze wiosłowania Zielawa wpada do Krzny.

Kilkaset metrów za ujściem Zielawy możemy skończyć spływ na wysokości mostu drogowego w Woskrzenicach. Z tego miejsca  busem dojedziemy do Białej Podlaskiej.

Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku. Radek.

 

  1. pl
  2. en

www.dzikierzeki-kajaki.pl, kozirad@wp.pl, (+48) 505-666-424

Zwierzęta spotykane nad rzekami w czasie spływów kajakowych. Wpływ toksyn wydzielanych przez ropuchę szarą Bufo bufo na organizm zwierząt. Mechanizm obronny płazów, chroniących się przed zjedzeniem.
06 marca 2022