Obróć telefon, , będzie czytelne :-)
Spływy Wisłą odbywają się na odcinku: od Dęblina do miejscowości Nabrzeż koło Otwocka. Całość trasy podzielona jest na 7 odcinków o łącznej długości 84 kilometrów.
Jest to największa rzeka na jakiej organizujemy nasze spływy kajakowe. Polecana dla osób, które miały już do czynienia ze spływami kajakowymi. W zależności od pory roku poziom wody w Wiśle znacznie się zmienia. Na taka sytuację mogą mieć również wpływ silne opady, zwłaszcza w obszarach górskich. Wisła jest rzeką biorąca swój początek właśnie w górach gdzie gwałtowne opady powodują szybki przybór wody tworząc falę powodziową. Takie sytuacje często mają miejsce w okresie wakacyjnym. Pływanie w takich warunkach może być niebezpieczne dlatego warto sprawdzić prognozy pogody oraz stan wody w Wiśle podawany w codziennych komunikatach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Głównymi utrudnieniami są wypłycenia, z których trzeba będzie przeciągnąć kajak na głębszy odcinek. Spotkać można pływające drzewa, które runęły do rzeki. Przeszkodę stanowią również główki regulujące rzekę, których stopień odsłonięcia zależy od poziomu wody w rzece. W miejscach przeprawy promowej należy uważać na linę holującą, która podnosi się nad lustro wody w czasie płynięcia przeprawy. Pod miejscowością Kozienice wybudowano próg na rzece, miejsce to bezpiecznie jest ominąć brzegiem.
W odróżnieniu od pozostałych rzek proponowanych na spływy, Wisła ma zupełnie inny charakter. Jest rzeką szeroką o naturalnym charakterze. Miejscami jest częściowo uregulowana za pomocą tzw. główek (prostopadłych do nurtu nasypów z faszyny i kamieni wyprowadzonych w nurt rzeki). Jest niezwykle malownicza dzięki licznym meandrom i dużym piaszczystym łachom i plażom. W czasie spływu nie zabraknie miejsc dogodnych na przerwę czy biwak. Dolina Wisły jest bardzo atrakcyjna pod względem zamieszkującej jej flory i fauny. Jest to bez wątpienia jeden z najciekawszych przyrodniczo obszarów w Polsce. Spływ kajakowy tą rzeką polecam wszystkim osobom fascynującym się światem przyrody. W czasie spływów należy pamiętać jednak o tym, że na licznych wyspach i plażach gniazdują ptaki, które zakładają gniazda na gołej ziemi. Zatrzymując się w takich miejscach należy zwracając uwagę na zaniepokojone osobniki. Jaja pozostawione zbyt długo na działanie promieni słonecznych mogą ulec przegrzaniu. Podobnie dzieje się z pisklętami, które trwają w bezruchu słysząc alarmujących rodziców i giną z pragnienia.
Zaparkować można w większości miejsc wskazanych na mapie, blisko rzeki.
www.dzikierzeki-kajaki.pl, kozirad@wp.pl, (+48) 505-666-424