www.dzikierzeki-kajaki.pl, kozirad@wp.pl, (+48) 505-666-424
Spływy na tej rzece organizujemy na odcinku o łącznej długości powyżej 400 kilometrów, z czego około 200 kilometrów Bugu granicznego (Wola Uhruska-Gnojno) z wyłączeniem okręgu w Terespolu, oraz około 210 kilometrów Bugu płynącego w granicach Polski (Gnojno-Cupel) aż do ujścia do Narwi.
Na odcinku granicznym pomimo atrakcyjnie wyglądających plaż po obu stronach rzeki, przerwy na odpoczynek, posiłek należy robić zawsze na zachodnim/lewym brzegu rzeki. Wyjście na wschodni brzeg grozi aresztowaniem za nielegalne przekroczenie granicy i pobytem jakiś czas u naszych sąsiadów (na odcinku graniczącym z Ukrainą jak i Białorusią). Każdy spływ należy zgłaszać odpowiednim jednostkom naszej straży granicznej (zgłoszeniami jako wypożyczalnia zajmujemy się my).
Głównymi utrudnieniami są konary drzew wystające z wody oraz płycizny, przez które czasami trzeba przepchać kajak.
Głównym atutem tej rzeki jest jej dzikość, naturalność i zmieniający się z biegiem kilometrów jej charakter. Jednak poza niezaprzeczalnym pięknem przyrody, którą obserwujemy na wyciągnięcie ręki, na trasie spływu czeka na nas wiele innych rzeczy wartych zobaczenia.
- monastyr św. Onufrego w Jabłecznej
- pozostałości przedwojennej drewnianej przeprawy przez Bug koło Jabłecznej (drewniane pale wbite w rzekę)
-punkt widokowy z wysokiej skarpy za miejscowością Gnojno
-żelazny most kolejowy Fronołów
-rezerwat Kózki koło Sarnak
-zespół kościelno-klasztorny w Drohiczynie
- wysoka skarpa pod Tonkielami, miejsce kręcenia scen do filmu "Nad Niemnem"
- pozostałości przeprawy napoleońskiej w Granne (kamienna ostroga wychodząca w nurt rzeki)
-wrak statku parowego odsłaniającego się przy niskim stanie wody poniżej Broku
Na Bugu spływy organizujemy łącznie na długości ponad 400 km. W związku z tym miejsc, w których wygodnie rozpocząć przygodę jest bardzo dużo.