12.01.2025
Rok 2024 był tak ekstremalnie pracowity, że zabrakło czasu na aktualizowanie strony i dodawanie nowych postów. Postaram się to nadrobić i dostarczać nowych treści w 2025 roku. Wszystkim odwiedzającym życzę zdrowia i realizacji marzeń w rozpoczętym Nowym Roku. Za chwile ruszają liczenia zimowe, które co roku prowadzę na Bugu i Narwi. Zobaczymy czy w tym roku mróz, lód i kra nie pokrzyżują planów i pozwolą zrobić liczenia z kajaka na Bugu. Spływy planuję w terminie po 18 stycznia. Do usłyszenia.
20.06.2024
W czerwcu przeprowadziliśmy pilotażowy projekt polegający na grodzeniu gniazd sieweczek na piaszczystych plażach i wyspach w dolinie Bugu. Zadaniem takich wygrodzeń, jest ochrona gniazda przed zrabowaniem prze drapieżniki naziemne takie jak lis, norka amerykańska, tchórz oraz skrzydlatych rabusi gniazd: kruki i wrony siwe. W miejscach gdzie zlokalizowane były gniazda sieweczek rzecznych, rybitw białoczelnych i rybitw rzecznych dodatkowo zamieszczaliśmy tablice informacyjne dla turystów (kajakarzy) wskazujące na istnienie na danej wyspie kolonii i gniazd/piskląt wymienionych gatunków ptaków.
17.05.2024
W ramach monitoringu ptaków na obszarze Natura 2000 Małopolkskiego Przełomu Wisły, przeprowadziliśmy na początku maja spływ kajakowy na odcinku Annopol-Janowiec. Celem spływu było policzenie lęgowych gatunków ptaków będących przedmiotem ochrony tego obszaru, które związane są z korytem rzeki takich jak: mewa siwa, mewa śmieszka, mewa białogłowa, rybitwa rzeczna, rybitwa białoczelna, sieweczka rzeczna, sieweczka obrożna, ostrygojad. Wszystkie te gatunki lęgną się na wyspach, piaszczystycjh łachach i plażach w korycie rzeki. Gniazda zakładają na ziemi a jaja i pisklęta są dobrze zamaskowane dzięki ubarwieniu ochronnemu. Takie miejsca są atrakcyjne dla turystów podczas spływów kajakowych, którzy chętnie wybierają takie plaże na odpoczynek lub piknikową przerwę. Pamiętajcie, że Wasz dłuższy pobyt w miejscu gdzie wymienione gatunki się lęgną, przyczynia sie do opuszczenia gniazd, zniszczenia lęgów lub przegrzania piskląt, których możecie nawet niezauważyć. Jak co roku przypominam, żebyście korzystali z tego co oferuje przyroda z głową.
26.04.2024
Uuuu widzę, że mam duże zaległości w aktualizacji strony :-). Jednak wiosenny okres to czas bardzo wzmożonych prac w terenie i komputer schodzi na drugi daleki plan. Nad rzekami dzieje się teraz tak dużo, że szkoda czas spędzać przed monitorem. Postaram się jednak wrzucać jakieś świeże informacje trochę częściej. Sezon kajakowy się rozkręca (chociaż u mnie trwa cały rok:-)). Majówka zapowiada się pogodna więc zapraszam wszystkich chętnych na spływy kajakowe Bugiem i Krzną.
Pozdrowienia z rozlewisk nad rzekami Wkra i Mławka. Do zobaczenia.
28.01.2024
Doczekałem się tak bardzo śnieżnych warunków, że uniemożliwiły one spływ Bugiem, który zaplanowałem na styczeń. Niestety rzeka zamarzła i coroczne liczenia zimowe ptaków przeprowadziłem z brzegu. Dziś natomiast zajrzałem w dolinę rzeki Krzny. Lód ustępuje i rzeka wylewa coraz szerzej na łąki. Ptaków wciąż niewiele, ale ruszając w teren zawsze można zaobserwować coś ciekawego. Tym razem był to młody bielik, który czatował na brzegu rozlewisk, tokujące stada gągołów i kilka łabędzi niemych odpoczywających na lodzie.
03.12.2023
Dawno nie aktualizowałem wpisów, ale właściwie kajakowo nic ciekawego się nie wydarzyło. Planowane jesienne spływy z przyczyn różnych nie doszły do skutku. Liczę na przełom i jakąś zimową wyprawę w iście śnieżnych warunkach. Będę się przypominał. Tym czasem poniżej w ramach wspomnień, krótka migawka ze spływu na Lofotach w 2022.
26.02.2023
Pozdrawiam i zapraszam na kolejne pełne przygód spływy w 2023 roku, razem z dzikierzeki-kajaki.pl.
02.01.2023
Przedostatniego dnia grudnia udało się zrealizować ostatni spływ w 2022 roku. Tym razem wybrałem ujściowy odcinek niewielkiej rzeki Toczna, i kilkanaście kilometrów Bugu od ujścia Tocznej do mostu drogowego w Tonkielach. Więcej informacji i zdjęć pod linkiem, lub w zakładce blog.
29.11.2022
Miesiąc zbliża się ku końcowi. Ostatnim rzutem na taśmę, chociaż już w zimowej atmosferze udało się popłynąć kajakiem. Zdecydowałem się na zbiorniki Mosty w woj.lubelskim. Informacje jak było na tym spływie znajdziecie pod linkiem i w zakładce blog.
03.11.2022
Krótka relacja z 20 kilometrowego spływu na Zalewie Siemianówka, który odbył się 29.10.2022 pod linkiem i w zakładce blog.
17.10.2022
Z racji mnogości zajęć i masy różnych obowiązków zapomniałem opublikować na stronie, krótkiej relacji ze spływu kajakowego z 17 września 2022. Dzika przyroda w jesiennej odsłonie (link do artykułu). dzikierzeki-kajaki.pl
14.10.2022
Cześć
W sekcji blog znajdziecie najnowszy artykuł dotyczący spływu kajakowego w Delcie Dunaju, część II. Opisane są tam miejsca jakie odwiedziliśmy, ptaki jakie obserwowaliśmy (wraz ze zdjęciami). Opisałem w nim również nasze przygody w czasie spływu. Zapraszam.
31.08.2022
27.08.2022
W dniach 21/22 sierpnia odbyłem kolejny, tym razem dwudniowy spływ kajakowy w ramach małego projektu 12 miesięcy/12 spływów, podczas których odkrywam nowe i sprawdzam stare trasy na rzekach, jeziorach i morzach. Spływ kajakowy odbył się na rzekach Nurzec i Bug, więcej szczegółów pod linkiem Spływ kajakowy rzekami Nurzec-Bug lub w zakładce blog.
20.08.2022
Lato niestety się kończy, jednak upały nie ustępują. Nad Bugiem i innych rzekach w regionie poziomy wody coraz niższe. Odsłonięte wyspy i piaszczyste łachy sprawiają, że rzeka wygląda bardzo malowniczo. Na tych otwartych przestrzeniach spotkać można liczne gatunki ptaków, które rozpoczęły już jesienną wędrówkę na zimowiska. Zatem łapcie ostatnie powiewy lata i ruszajcie na spływ kajakowy, żeby obserwować dziką przyrodę. Zapraszam. Radek.
05.08.2022
Pod linkiem, albo w zakładce blog znajdziecie wstęp (Część I) do relacji ze spływu kajakowego w Delcie Dunaju z przełomu kwietnia i maja 2022. Już wkrótce kontynuacja relacji z samej delty i więcej zdjęć z tego niesamowitego miejsca.
23.07.2022
Sezon w pełni, pogoda dopisuje. Zapraszamy na spływy kajakowe Bugiem i innymi rzekami regionu razem z dzikierzeki-kajaki.pl. Więcej o spływach w zakładce trasy i cennik.
14.07.2022
Uczestnik ostatniego spływu wybrzeżami Lofotów (Zbigniew Kasprzykowski), który prowadzi na YouTube kanał Pasja Przygody, zamieścił właśnie film z naszej kajakowej wyprawy w ten odległy zakątek Europy.
29.06.2022
Ostatnie dwa miesiące były niezwykle intensywne. Zaraz po powrocie z Delty Dunaju rozpoczął się etap przygotowań do wyprawy na Lofoty, gdzie spędziłem ostatnie 10 dni. Ta surowa kraina przywitała nas niesamowitymi krajobrazami ale i załamaniem pogody. Pływanie w takich warunkach wymagało od ekipy sporej wytrwałości. Mam nadzieję, że w okresie wakacyjnym uda mi się zamieścić na stronie relacje i filmy z tych dwóch niezwykłych wypraw.
15.05.2022
Nie aktualizowałem wpisów dłuższą chwilę z racji wyjazdu na spływ kajakowy w Rumuni. Tym razem udało się zrealizować marzenie z przed ponad 20 lat, kiedy będąc w liceum zafascynowałem się Deltą Dunaju. Już wtedy w myślach płynąłem jej rozległym systemem kanałów i jezior. Pod koniec kwietnia z Tulczy będącej bramą do delty przez pajęczynę bocznych odnóg, kanałów, jezior oraz walcząc z morskimi falami Morza Czarnego, po około 160 km wiosłowania udało się dotrzeć do Sfantu Gheorghe. Podczas tygodniowego, pełnego wyzwań i przygód spływu, podziwialiśmy bogactwo dzikiej przyrody, obserwowaliśmy stada polujących pelikanów różowych, ich rzadszych kuzynów pelikanów kędzierzawych oraz wiele innych gatunków ptaków występujących w regionie delty. Już wkrótce film i foto relacja z tego spływu.
02.04.2022
Następny zrealizowany spływ kajakowy. Tym razem udało się spłynąć rzeką Narwią. Zaczęliśmy w wietrzny dzień 26.03.2022, kiedy siła wiatru w porywach dochodziła do 20m/s. Niestety wiał nam prosto w twarz. Bez wiosłowania kajaki płynęły w górę rzeki. Na wodzie nie sposób było momentami odwrócić kajak we właściwym kierunku. Z zaplanowanych 30 km udało pokonać się tylko 17 km. Na noc zatrzymaliśmy się pod Strękową Górą. Mroźna noc w namiotach minęła szybko, i przyniosła zmianę pogody. Wiatr się uspokoił i można było skupić się na obserwacji dzikiej przyrody. Było na co patrzeć. U zbiegu Biebrzy i Narwi rozlewiska tętniły życiem. Setki tysięcy gęsi, kaczek, batalionów przelatywały z miejsca na miejsce pokazując nam niesamowity spektakl. Tego dnia, po 26 km dotarliśmy do drewnianego mostu w Bronowie, gdzie niechętnie zakończyliśmy spływ. Pod linkiem krótki film z tego spływu zrealizowany przez jednego z uczestników prowadzącego swój kanał Pasja Przygody, a tutaj link do krótkiego artykułu.
20.03.2022
Kolejny wczesnowiosenny spływ kajakowy udało się zrealizować 13.03.2022 na rzece Kostrzyń. Pokonaliśmy 20 kilometrowy odcinek dzikiej, meandrującej rzeki. Więcej w artykule, w zakładce blog.
06.03.2022
W zakładce blog nowe nagranie tokujących żurawi nagranych podczas spływu kajakowego rzeką Zielawa, który odbył się 27 lutego 2022. Liczę, że w tym roku uda się zrealizować projekt 12x12. Minimum to, 12 różnych akwenów (rzek, jezior, mórz) w ciągu 12 miesięcy. W każdym miesiącu inna rzeka, jezioro lub morze:-). Natomiast opis tego krótkiego odcinka (utrudnień, atrakcji) znajdziecie na blogu w artykule o Zielawie.
05.02.2022
Za oknem jeszcze zima, jednak już za rogiem czai się najpiękniejsza moim zdaniem pora roku. Wybuchnie niedługo eksplozją życia i będzie po raz kolejny dostarczać niesamowitych wrażeń w czasie wiosennych wypraw. Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu, gdzie z krwawodziobem w roli głównej można przysłuchać się sile dźwięku dzikiej przyrody.
25.01.2022
W styczniu w Polsce odbywają się liczenia ptaków na rzekach i zbiornikach w ramach Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych. Co roku prowadzę liczenia na wybranych odcinkach rzeki Narew i Bug. W tym roku odcinki na rzece Bug postanowiłem pokonać kajakiem, łącząc liczenia ptaków z zimowym spływem. Niestety pomimo pięknej pogody i dobrego tempa udało się pokonać 3 z 5 odcinków (około 15 km). Warunki na rzece pogarszały się z każdym kilometrem utrudniając lawirowanie pomiędzy krą. Po kilku kilometrach kra na zakrętach blokowała spływ już dosyć szczelnie, dlatego podjęliśmy decyzję o zakończeniu, zanim na dobre utkniemy na środku niestabilnej napierającej masy lodu.
Poniżej krótki filmik ze startowego miejsca na plaży w Broku, zanim po 15 minutach walki przebiliśmy się 100 metrowym zamarzniętym kanałem do głównego koryta rzeki.
09.01.2022
Zapraszam na krótką relacje z zimowego spływu kajakowego rzeką Krzną na odcinku Misie-Międzyrzec Podlaski dostępnym w zakładce Blog.
21.12.2021
Od ostatniego postu minęło prawie dwa miesiące, ale właściwie nic specjalnego, dotyczącego kajakarstwa się nie działo. Postaram się być bardziej aktywny. Przyszedł czas na komunikat odnośnie przyszłorocznych planów. Jeśli nic się nie zmieni w 2022 roku a liczę że nie, to na pierwsze półrocze planuję zorganizowanie dwóch wypraw. Wracamy do niezrealizowanych projektów.
Pierwszy to spływ Deltą Dunaju w okolicach weekendu majowego. Około 10 dni. Maksymalnie 9 osób, licząc ze mną. Kajaki moje, dwuosobowe. Trasa z Tulczy bocznymi kanałami i jeziorami na wybrzeże. Powrót promem.
Druga wyprawa to Lofoty. Opłynięcie przylądka. Maksymalnie 9 osób razem ze mną, około 10-11 dni pod koniec czerwca, przełom czerwca-lipca. Żeby ograniczyć liczbę granic do pokonania płyniemy promem do Szwecji i dalej do Norwegii.
Więcej szczegółów w kolejnych komunikatach lub po kontakcie na email: kozirad@wp.pl.
Zapraszam Radek. dzikierzeki-kajaki.pl
Na zachętę zdjęcie z tegorocznego pływania po Szkierach w Szwecji. Wesołych świąt i do usłyszenia.
29.10.2021
W ostatnich dniach jeden z uczestników spływu kajakowego w Szwecji z tego roku, udostępnił zmontowany przez siebie film, który można w całości obejrzeć poniżej, lub na platformie YouTube. Zapraszam na 5 minutową teleportację do fantastycznego zakątku na wybrzeżu Bałtyku, zwanego Szkierami. Raj dla kajakarzy i fanów dzikiej przyrody.
14.08.2021
W ramach uzupełnienia zestawu, wybrałem się do firmy kajakowo.net we wsi Zakrzówek Szlachecki. Kolejne kajaki firmy Roteko, model Rafa już pływają po Bugu, Nurcu i innych rzekach pod banderą dzikierzeki-kajaki.pl. Korzystając z lokalizacji firmy kajakowo.net nad Wartą, spłynąłem 20 kilometrowy malowniczy odcinek tej rzeki Zakrzówek Szlachecki - Orczuchy. Na trasie dwie przenoski (śluza i próg wodny) oraz przeszkody w postaci zwalonych drzew, ale Wartą też pływać warto :-).
05.08.2021
Zapraszam do korzystania z nowej oferty spływu rzeką Nurzec. Malownicza mała rzeka, która swój początek bierze na bagnach koło wsi Stawiszcze tuż przy granicy z Białorusią. Po 100 kilometrach wpada do rzeki Bug.
Na początek 18 kilometrowa trasa łącząca rzeki Nurzec i Bug. Zaczynamy na niewielkiej plaży koło wsi Zaszków. Przez 7 kilometrów płyniemy malowniczo meandrującym Nurcem. Pozostała część trasy wiedzie rzeką Bug. Spływ kończymy na lewym brzegu rzeki na wysokości miejscowości Nur. Około 500 metrów przed mostem drogowym. Zapraszam.
04.08.2021
Zapraszam na spływy rzeką Bug z dzikierzeki-kajaki.pl. Niesamowite krajobrazy, dzika przyroda, etno klimaty. Łąki w Gnojnie to doskonałe miejsce dla kajakarzy na biwak podczas kilkudniowych spływów. Dzisiejszy widok na murawy i rzekę Bug w Gnojnie i Niemirowie. Dwie sąsiadujące ze sobą wsie w miejscu gdzie Bug przestaje być rzeką graniczną łączył do niedawna prom. Ze względów min. na niski stan wody, w 2021 roku prom nie kursuje. Najbliższa przeprawa promowa przez rzekę istnieje w Zabużu i Mielniku.
03.08.2021
Środek sezonu kajakowego, więc ciężko coś napisać. Udało się jednak opisać jedno z niezwykłych zdarzeń, którego byliśmy świadkami. Zjawisko powszechne w przyrodzie, i odbywające się setki razy dziennie. Polowanie, zazwyczaj niezauważane, dziejące się poza zasięgiem ludzkich oczu. Niezwykłości naszych doświadczeń dodawały bez wątpienia majestatyczność bielika i klimat miejsca, w którym mogliśmy spędzić trochę czasu. Zapraszam do artykułu.
09.07.2021
Zakończyła się udana wyprawa kajakowa na Szkiery, archipelag tysięcy wysp na Bałtyku u wybrzeży Szwecji. Wkrótce na łamach strony dzikierzeki-kajaki.pl relacja filmowa i krótki tekst o atrakcjach tego miejsca. Tymczasem...
Wypożyczalnia pracuje już na pełnych obrotach na miejscu. Zapraszamy na spływy kajakowe z dzikierzeki-kajaki.pl, Bugiem i innymi rzekami regionu.
21.06.2021
Ważny komunikat: w dniach 26 czerwca - 4 lipca 2021 roku, w związku z tygodniową wyprawą kajakową poza granice Polski, wypożyczalnia nie będzie dysponowała sprzętem do wynajmu.
Do wypożyczalni i na spływy z dzikierzeki-kajaki.pl zapraszamy od 5 lipca.
05.05.2021
Nastał maj i majówkowy długi weekend, jednak nie był on zbyt ciepły i nie nastrajał do długich wycieczek. Po kwietniowej eksplozji, kiedy przyszło pierwsze ocieplenie, w maju wiosna wyraźnie zwolniła tempo i dało się to zaobserwować. Niemniej powili przebija się przez poranne przymrozki i deszczowe dni przedstawiając niesamowity spektakl chcącym go zobaczyć. W dolinach rzek naprawdę wiele się dzieje. Zapraszam więc na spływy dzikimi rzekami Polski, razem z dzikierzeki-kajaki.pl.
12.04.2021
Wiosna już w pełni. Każdego dnia dolatują nowe wiosenne gatunki ptaków. Kwiecień zaskakuje nas zmienną aurą i albo jest gorąco i słonecznie albo wieje i chwytają przymrozki. Nie zatrzymuje to jednak fali migracji.
Co słychać nad rzekami? Woda już mocno opadła. W Nowosiółkach, Krzna wróciła już do koryta. Na szczęście zostało jej jeszcze trochę w zagłębieniach po zimowych roztopach. Na brzegach rozlewisk żerują bataliony, samotniki, rycyki, krwawodzioby. Loty tokowe uskuteczniają czajki i kszyki. Na wodzie ostatnie świstuny, cyranki i cyraneczki.
Na Bugu podobnie, rzeka w korycie ale wciąż utrzymuje się dość wysoki poziom wody. Na starorzeczu w Borsukach śmieszki szykują się do założenia kolonii. Zagłuszają inne gatunki, które łatwiej zaobserwować niż usłyszeć na starorzeczu i jego brzegach: łyski, łabędzie krzykliwe, czaple białe, świstuny, czajki, krwawodzioby, żurawie, dudki.
Z różnych przyczyn postyczniowym spływie kajakowym miałem dłuższą przerwę. Jednak mam nadzieję, że już wkrótce będę mógł relacjonować spływy kolejnymi rzekami i nie tylko.
14.03.2021
Rozlewiska nad Krzną w Nowosiółkach i Malowej Górze pomimo, że woda częściowo zeszła są wciąż pokaźne. Rzeka wraca jednak do koryta. Dolatują, kolejne gatunki jak rożeńce, cyraneczki i pierwsze bataliony. Gągoły tokują niezmiennie. W dolinie środkowego Bugu pomiędzy Nurem a Brokiem powstały rozlewiska największe od kilkunastu lat, chociaż wciąż nie tak pokaźne jak bywało w przeszłości. Duża część zbiorników skuta jest jeszcze lodem. Ptaki są w dużym rozproszeniu i tylko w kilku miejscach obserwowałem większe koncentracje kaczek. Pod Kiełczewem również pojawiły się pierwsze bataliony. Zimowi goście, bielaczki jeszcze nie odleciały. Na Bugu duża fala z racji silnego wiatru wiejącego pod prąd rzeki. Ptaki odpoczywają na nielicznych wyspach, które pozostały odsłonięte. Tutaj woda również jest wciąż wysoka, chociaż wróciła już do koryta.
07.03.2021
Minęły dwa tygodnie od ostatniego wpisu, a w dolinach dzikich rzek krajobraz zmienił się nie do poznania. Stopniały resztki śniegu, pokrywa lodowa znikła, a zamarznięte zostają tylko zbiorniki ze stojąca wodą i to też nie wszystkie. Ruszyła wiosenna migracja ptaków, która z każdym dniem nabiera na sile. Stada gągołów nieprzerwanie tokują (filmik poniżej). Na rozlewiska dolatują kolejne zwiastuny wiosny. Są już czajki i skowronki. Tokujące żurawie, stada migrujących gęsi białoczelnych i gęgaw. Te ostatnie często już w parach. Nie zabrakło zimowego akcentu w postaci pary bielaczków (filmik poniżej). Dzięki wysokiej wodzie, spływy kajakowe o tej porze to doskonała okazja na podziwianie rozległej doliny Krzny i tego wiosennego spektaklu przyrody budzącej się do życia.
23.02.2021
Po długich tygodniach mrozu i intensywnych opadach śniegu widać światełko w tunelu. W ostatni weekend temperatury podskoczyły. Lód i pokrywa śnieżna szybko się kurczą. Chociaż znaczna część rzek jest nadal skuta lodem, to na niektórych można już planować zimowo/wiosenne spływy. Ostatni rekonesans pokazuje, że Krzna w zależności od docinka jest albo wolna od lodu, albo całkowicie zamarznięta.
Bug graniczny (przynajmniej pod Neplami)płynie natomiast niemal całym korytem.
W miejscach z otwartą płynącą wodą koncentrują się zarówno zimujące jak i migrujące już ptaki. Obserwować też można inne zwierzęta.
Na posterunku od lat, w zimowej scenerii niezmiennie tkwi również Kamienna Baba z pod wsi Neple.
01.02.2021
Pierwszy w tym roku spływ przypadł na 31 stycznia. Odbył się w górnym odcinku rzeki Krzny (koryto południowe) z miejscowości Łuków do wsi Misie koło Międzyrzeca Podlaskiego. Długość spływu wyniosła 24 kilometry. W planach było dotarcie do samego Międzyrzeca Podlaskiego, jednak ze względu na liczne zatory na rzece (gałęzie, butelki, lód), zarośnięte koryto (w wielu miejscach, na całej szerokości) jak i mielizny, tempo spływu znacznie spadło. Gdy dopływałem do Misi dzień miał się ku zachodowi (niczym w piosence SDM, Dolina w Długich Cieniach), więc wezwałem posiłki transportowe (żonę z córką) i zakończyłem spływ. Więcej zdjęć i opis odcinka w krótkim artykule.
22.01.2021
Wreszcie zawitała biała i mroźna zima, chociaż pewnie nie na długo. Połowa stycznia to okres, kiedy w Polsce liczone są zimujące ptaki w dolinach rzek i nad innymi zbiornikami wodnymi. Z racji mojego zawodu i zainteresowań, ja również biorę w nich udział. Ptaki zimą od wielu lat obserwuję i liczę na dwóch rzekach. Nad Narwią w okolicach Różana i na Bugu między Brańszczykiem a Brokiem. Zawitałem również na punkt widokowy w Gnojnie, niedaleko granicy z Białorusią.
14.01.2021
Kolejny historyczny obiekt na rzece Bug zlokalizowany jest w miejscowości Granne. W 2015 roku przy bardzo niskim stanie wody odsłoniły się fragmenty drewniano-kamiennej konstrukcji, która przez wielu uważana jest za pozostałości mostu zbudowanego w czasie marszu Wielkiej Armii Napoleona na Rosję. Więcej informacji znajdziecie w nowym artykule tutaj.
04.01.2021
Zapraszam do nowego artykułu na temat wraku parowca, który spoczywa na dnie rzeki Bug koło Bojan (woj.mazowieckie).
20.12.2020
Już jakiś czas nie aktualizowałem wpisu. Ciągle w opracowaniu są spływy, które odbyły się w tym roku. Zarówno fotorelacje jak i filmy czekają na chwilę wolnego czasu i obróbkę. Zima w prawdziwym wydaniu nie chce do nas przyjść. Czekam na nią z niecierpliwością, żeby zrealizować chociaż jeden zimowy spływ w prawdziwym wydaniu. Obserwacja zimujących na rzece ptaków z perspektywy kajaka to nowe doświadczenie. Biwak w namiocie w zimowej scenerii to wyzwanie i przygoda.
19.11.2020
Sezon za nami. Wracamy pamięcią do genialnych spływów w ty sezonie. Jednym z nich niezaprzeczalnie był wyjazd nad Bałtyk i opłynięcie półwyspu Helskiego. Mnóstwo zabawy, niezapomniana przygoda, fantastyczne krajobrazy, dzikie plaże i przyroda. Do tego łyk historii: wraki, bunkry, porty, torpedownie. I oczywiście ćwiczenia z kajakiem, w kajaku i pod kajakiem:-). To wszystko podczas czterodniowego spływu. Fotorelacja już była. Zapraszam zatem do filmowej adaptacji tego wyjazdu.
19.10.2020
Po ostatnich dniach wiatrów, intensywnych opadów oraz przenikliwego chłodu zapowiada się (na ile to możliwe pod koniec października) poprawa pogody:-). Ma nawet świecić słońce. Wypożyczalnia dzikierzeki-kajaki.pl się nie zamyka i jeśli wciąż myślicie o wyprawie kajakowej lub krótkim spływem, to zachęcam. Zamiast stroju kąpielowego przyda się bardziej termos gorącej herbaty lub kawy. Chociaż spływ można połączyć z morsowaniem, więc wszystko tak naprawdę zależy od Was. Przyroda o tej porze też potrafi zaskoczyć. Po opadach, podniosły się poziomy wody w rzekach, więc np. na Bugu raczej już nie trafią się przenoski. Na rzece zaczynają pojawiać się ciekawe gatunki z grupy późnych migrantów, jak i ptaków zimujących na Polskich rzekach.
29.09.2020
Pogoda zaczyna być mocno kapryśna.Warto więc złapać ostatnie pogodne dni i wybrać się na spływ kajakowy jedną z dzikich rzek regionu. Polecam między innymi Wisłę. Ciągle jest co obserwować i podziwiać niesamowite i rozległe krajobrazy.
11.09.2020
Intensywny okres spływów kajakowych w okresie wakacyjnym dobiegł końca. Nad rzekę wciąż jednak warto się wybrać. Właśnie trwa jesienna migracja ptaków. Jeśli interesują Cię obserwacje przyrody i odpoczynek na łonie natury, to zapraszam na kajaki właśnie teraz. Nad Bugiem odsłoniły się piaszczyste plaże i wyspy, które są wykorzystywane przez ptaki jako miejsce żerowania i odpoczynku. Samemu też można zatrzymać się na jednej z takich wysp na odpoczynek i piknik. Zapraszam do kontaktu - Radek z dzikierzeki-kajaki.pl
04.08.2020
Udało się uzupełnić flotę. Długie wyprawowe kajaki morskie na wybrzeża i jeziora, ze sterami i suchymi lukami. Krótkie kajaki z wysokimi oparciami na krótkie spływy jednodniowe i dwudniowe dzikimi rzekami w regionie. Zapraszam do wypożyczalni dzikierzeki-kajaki.pl.
28.07.2020
Lipiec jest bardzo pracowity. Trwają liczne spływy zorganizowane i spontaniczne, dlatego zabrakło czasu na aktualizację na stronie, co niniejszym czynię:-).
Przez cały czas odbywają się spływy kajakowe na proponowanych w ofercie odcinkach. Zapraszam do korzystania z wypożyczalni dzikierzeki-kajak.pl.
Jakie plany na sierpień-wrzesień?
Oczywiście spływy dzikimi rzekami regionu dopóki pogoda sprzyja:-).
Dla bardziej zaawansowanych.
Po udanym wyjeździe nad Morze Bałtyckie i opłynięciu półwyspu helskiego, wykluł się pomysł na wrześniowy tygodniowy spływ kajakowy. Na północny wschód od Sztokholmu, na Bałtyku leży archipelag około 30 000 wysp. Znaczna część jest dzika i niezamieszkana. Można na takich wyspach biwakować bez problemu, łowić ryby (podobno biorą), obserwować dziką przyrodę. Zbieram zespół 6-7 osób na taki spływ. Rejs promem do Sztokholmu z Gdyni lub Gdańska. Po 19 godzinach rejsu lądujemy w Szwecji potem jeszcze 90 km autem i jesteśmy na kempingu, z którego startujemy, i na którym kończymy. Do przepłynięcia około 80 km. Całość wyjazdu to 6-7 dni, gdzieś pomiędzy 5-13 września. Możliwe lekkie przesunięcia. Zapraszam. dzikierzeki-kajaki.pl
30.06.2020
Wokół Jeziora Śniardwy. W dniach 18-19 lipca zapraszam na dwudniowy spływ po zatokach i wodach Jeziora Śniardwy.
Skład minimum 5 osób.
Początek spływu, to kemping nad jeziorem Seksty na obrzeżach miejscowości Karwik. Z tego miejsca wypływamy na dwudniowy spływ nad jeziorem Śniardwy. Dojazd na miejsce 17 lipca w piątek wieczorem lub w sobotę 18 lipca wcześnie rano. Po noclegu, w sobotę rano ruszamy w trasę. Po dwóch dniach przypływamy na ten sam kemping, z którego rozpoczęliśmy spływ. Powrót 19 lipca w niedzielę.
Możliwy transport z Białej Podlaskiej przez Siedlce, Małkinię Górną, Ostrów Mazowiecką.
ps. Zostały ostatnie 2 wolne miejsca na spływ kajakowy wybrzeżem Bałtyku 13-16 lipca 2020. Szczegóły poniżej.
28.06.2020
04-05.07.2020 Spływ kajakowy Bugiem granicznym. Jabłeczna-Michałków (około 43 km).
Osoby już zapisane, dojazd do Białej Podlaskiej we własnym zakresie. Z Białej Podlaskiej ruszamy jednym samochodem do Jabłecznej nad Bugiem. Spanie pod namiotem na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Okczyna (oczywiście po stronie polskiej:-)).
13-16.07.2020. Spływ kajakowy nad morzem. Bałtyk 2020.
Osobom już zapisanym zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zapewniam transport. Bałtyk 13-16 lipca (pon-czwartek, żeby uniknąć weekendowego tłoku). Trasa Władysławowo-Hel od strony zatoki i Hel-Władysławowo od strony morza. Dystans około 75 km.
(Jeśli macie pomysł na własny spływ napiszcie lub zadzwońcie, pomogę w jego realizacji:-)
18.06.2020
20-21.06.2020 Spływ kajakowy, Mazury-weekendowa pętla (szczegóły w komunikacie poniżej) (dystans około 30 km).
Skład minimum 5 osób.
Początek spływu to kemping nad jeziorem Seksty na obrzeżach miejscowości Karwik. Z tego miejsca wypływamy na dwudniowy spływ nad jeziorem Śniardwy. Dojazd na miejsce 19 czerwca w piątek wieczorem. Po noclegu, w sobotę rano ruszamy w trasę. Po dwóch dniach przypływamy na ten sam kemping, z którego rozpoczęliśmy spływ. Powrót 21 czerwca w niedzielę.
Transport z Białej Podlaskiej przez Siedlce, Małkinię Górną, Ostrów Mazowiecką.
17.06.2020
Po udanym pełnym wrażeń spływie Jeziorami Mazurskimi, już w najbliższy weekend 19-21 czerwca 2020 planuję jeszcze raz pojechać na Mazury. Tym razem początek spływu to kemping nad jeziorem Seksty na obrzeżach miejscowości Karwik. Z tego miejsca wypływamy na dwudniowy spływ nad jeziorem Śniardwy. Dojazd na miejsce 19 czerwca w piątek wieczorem. Po noclegu, w sobotę rano ruszamy w trasę. Po dwóch dniach przypływamy na ten sam kemping, z którego rozpoczęliśmy spływ. Powrót 21 czerwca w niedzielę.
Liczba miejsc ograniczona. Zapraszam. Radek. dzikierzeki-kajaki.pl
więcej szczegółów pod tel. 505-666-424
06.06.2020
W okresie 11-13 czerwca 2020 planowany jest spływ Jeziorami Mazurskimi. Początek w Wiartlu na jeziorze o tej samej nazwie, koniec w Karwiku nad jeziorem Seksty. Płyniemy 3 dniową półpętlą na dystansie około 60 km. Na tym odcinku pokonamy jeziora: Wiartel, Nidzkie, Guzianka Wielka, Guzianka Mała, Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy, Seksty.
10.05.2020
W dniach 08-09.05.2020 odbył się dwudniowy spływ kajakowy rzeką Wieprz, na odcinku Serock, koło Firleja do miejscowości Baranowo, na dystansie około 55 km. W trakcie spływu nie zabrakło przygód, wyzwań sportowych, atrakcji przyrodniczych i słońca. Już wkrótce relacja w postaci fotocastu z tej bardzo udanej wyprawy.
09.03.2020
Już w najbliższy weekend, jeśli pogoda nie zawiedzie planuję kolejny spływ na odcinku Bugu granicznego pomiędzy Włodawą a Sławatyczami na dystansie około 36 km. W przypadku zebrania grupy 4-8 osób ustalimy szczegóły spływu. Bardziej wprawni dystans ten pokonają w 1 dzień. Mniej doświadczeni potrzebować będą 2 dni. Chętnych zapraszam do kontaktu.
01.04.2020
W związku z obecnie panującą pandemią i ograniczeniami związanymi w poruszaniu się, grupowaniu oraz organizowaniu imprez do odwołania spływy przewidziane w miesiącach kwiecień i maj są zawieszone. Liczę, że sytuacja szybko wróci do stanu z przed koronawirusa.
28.05.2020
W związku z przewidywanymi na weekend opadami deszczu i silnymi wiatrami planowany, dwudniowy spływ na Jeziorze Śniardwy zostaje odwołany. Są natomiast jeszcze wolne miejsca na krótki spływ kajakowy Bugiem na odcinku Małkinia Górna - Brok (wolne terminy: sobota 30 maja, niedziela 31 maja). Spływ na odcinku 16 km. (3,5-4,5h). Spotykamy się w bazie wypożyczalni Małkinia Mała-Przewóz 42, tam zostawiamy auta i przejeżdżamy z kajakami nad rzekę Bug, oddaloną 900 metrów od bazy. Po spływie, (koniec to plaża przed mostem w Broku, po prawej stronie), wracamy po samochody. W razie pytań proszę o kontakt kozirad@wp.pl lub pod telefonem 505-666-424.
25.05.2020
W najbliższy weekend (tj. 30-31 maj 2020), jeśli pogoda nie zawiedzie, mam dla Was dwie propozycje spływów.
1. Pierwsza, to krótki weekendowy wypad na Mazury. Robimy pętlę wokół jeziora Śniardwy. Spotykamy się w sobotę rano (około 9:00), w miejscowości Karwik.
*Wszystkie bagaże mamy cały czas ze sobą, co daje nam niezależność i możliwość swobodnego przemieszczania każdego dnia.
*Utrudnieniami na szlaku może być fala i wiatr spowalniające płynięcie.
2. Pomysł drugi. Jeśli nie macie wolnego całego weekendu to proponuję jednodniowy spływ Bugiem z Małkini do Broku 16 km. (3,5-4,5h).Do wyboru sobota lub niedziela. Spotykamy się w bazie wypożyczalni Małkinia Mała-Przewóz 42, tam zostawiamy auta i przejeżdżamy z kajakami nad rzekę Bug oddaloną 900 metrów od bazy. Po spływie, (koniec to plaża przed mostem w Broku, po prawej stronie), wracamy po samochody.
Zapraszam do kontaktu: kozirad@wp.pl, lub 505-666-424
18.05.2020
Spływ kajakowy rzeką Bug na odcinku około 35 kilometrów z Wyszkowa do Serocka. Spływ odbył się razem z dzikierzeki-kajaki.pl 15-16 maja 2020 roku. W trakcie spływu warunki były niesprzyjające. Silny wiatr cofał kajak pod prąd gdy tylko przestawało się wiosłować. Wysoka fala wymagała nieustającego kontrolowania ustawienia kajaka we właściwym kierunku. Udało się osiągnąć dwa cele: solidny trening i co ważniejsze udane obserwacje dzikiej przyrody, która na tym odcinku jest niesamowita.
09.03.2020
W dniach 7-8 marca 2020 zrealizowałem spływ rzeką Krzną na dwóch odcinkach rzeki. Pierwszy, górny odcinek rzeki z Międzyrzeca Podlaskiego do wsi Porosiuki koło Białej Podlaskiej o długości około 21 kilometrów, oraz drugi odcinek rzeki na dolnym fragmencie z Woskrzenic do ujścia Krzny do Bugu koło Nepli o długości około 27 kilometrów. Już wkrótce relacja z tego spływu.
25.02.2020
Nad rzekami dzieje się coraz więcej. Widać już nadchodzącą wiosnę. Już wkrótce zaczynamy intensywnie pływać. Pierwsze spływy kajakowe już w dniach 7-8 marca 2020. Jeśli pogoda pozwoli pierwsze tegoroczne spływy zaczniemy na rzece Krznie. Spływ podzielimy na dwa odcinki. Pierwszego dnia spłyniemy z Międzyrzeca Podlaskiego do Porosiuk. Drugiego dnia popłyniemy dolnym odcinkiem z Woskrzenic do Nepli a nawet kawałek dalej do ujścia Krzny do Bugu.
www.dzikierzeki-kajaki.pl, kozirad@wp.pl, (+48) 505-666-424
11.05.2020
Już w najbliższy weekend tj. 16-17.05. planowany jest kameralny, dwudniowy spływ Bugiem na odcinku Wyszków-Serock. Ujściowy odcinek Bugu jest doskonałym miejscem na obserwacje migrujących i lęgowych ptaków, a miesiąc maj jest najlepszym do tego okresem. Zapraszam wszystkich zainteresowanych. Spotykamy się na plaży w Wyszkowie. Jeśli spływ będzie dwudniowy, wtedy nocujemy w namiotach na trasie spływu. Istnieje możliwość zorganizowania transportu dla uczestników spływu z wcześniejszym wyprzedzeniem.
Wydarzenia (Nowości)